اخبار جهان اسلام
تعجیل در فرج منجی عالم بشریت مهدی موعود (عج) صلوات...این که در عرفان سرخپوستی ریاضت های سخت و غیر قابل تحمل دارند آیا نقص محسوب می شود یا خوبی به جساب می آید؟

پاسخ:
عرفان اگر حقیقی و الهی باشد لازم است که دستوراتش متناسب با ظرفیت همگان باشد و قابل عمل برای همه. تازه اگر این دستورات که در عرفان سرخپوستی عرضه می شود، برای همگان عملی هم باشد، جای این سوال باقی است که چه میزان این دستورات در عمل کارامدند؟
ارائه راه دشوار و و عرضه دستورالعمل های ناکارامد از خصیصه های این آیین است. در عرفان ساحری از یک طرف مسیر را خطرناک و هدف را دشوار و دست نایافتنی معرفی می کنند به گونه ای که این طریق ممکن است به دیوانگی سالک مبارز هم منجر گردد.(آموزش های دون کارلوس ص140)دستورات غیر قابل تحمل دون خوان و دنیای افسار گسیخته اوهام ممکن است تعادل روانی سالک را به هم بزنند و این مسیر بلای جان او گردد. از طرف دیگر گاهی دستوراتی را پیشنهاد می کنندکه اگر هم از یک جهت تاثیراتی داشته باشد پاره ای دیگر از فضایل اخلاقی را لگد مال می کند، چنان که در دستورات زیر کرامت انسانی واحساس بزرگ منشی در فرد نادیده گرفته می شود و با این توجیه که این کارها فایده ای در بر دارد پیامدهای منفی اجتماعی و روانی آن نادیده گرفته می شود.
«آگاهانه به خود دروغ بگویید علیه منفی ترین ویژگی¬های فکری (دروغ¬هایی) بنویسید ...
نخستین وظیفه در صبح و آخر شب باید تکرار این دروغها با صدای بلند و در جلوی آیینه برای خودتان باشد. اصلاً مهم نیست که می¬دانید این ها دروغ هستند ... تمرین بیشتر در این مورد است که توجه به عملی معطوف شده است که متفاوت از عمل عادی است» (آموزش¬های دون کارلوس ص 156)
در جای دیگر آمده است:
«این تمرین به دلیل بی همتایی اش لازم است مستقل ذکر شود «یک مرد فقط در لباس زنانه می¬تواند هنر کمین و شکار کردن (یکی از مراتب سیر باطنی در عرفان ساحری) را بیاموزد.تمرین متشکل از این است که مرد خود را مثل زن چنان تغییر شکل دهد که برای هر ناظری متقاعد کننده باشد، برای آن که مثل زنی رفتار کنیم باید بی رحم، حیله¬گر، صبور و ملایم باشید که خصوصیات طبیعی زن است. وقتی زنی می¬خواهد این تمرین را اجرا کند به نحوی مشابه باید مانند مردی تغییر شکل دهد و بنابر آن عمل کند. این تمرین اگر در میان دوستانتان انجام شود تاثیر گذار است. برای این که این تمرین ارزشمند باشد باید در میان بیگانگانی انجام شود که بخاطر تغییر شکل واقعاً فکر کنند با زنی سروکار دارند. این تمرین بدون استثناء موجب حرکت پیوندگاه می¬شود.» (آموزش های دون کارلوس ـ مهران کندری ص 131)
از طرف دیگر باید توجه داشت، سخت بودن تمرینات روحی در یک مکتب هیچ گاه دلیل بر متعالی بودن و اثر بخشی بیشتر نیست. چرا که ممکن است یک دستور هم سخت و شاق باشد و هم غیر لازم و گمراه کننده.

 

حمزه شریفی دوست

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic