اخبار جهان اسلام
تعجیل در فرج منجی عالم بشریت مهدی موعود (عج) صلوات...حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا مظاهری سیف، رییس مؤسسه علمی فرهنگی بهداشت معنوی و کارشناس ارشد عرفان‌های نوظهور:

برایان تریسی (Brian Tracy) نویسنده کتاب «قورباغه‌ات را قورت بده» قرار است در همایشی با عنوان «مدیریت به سبک برایان تریسی» در روزهای 21-22 مهر ماه با حضور بیش از 1700 مدیر برجسته کشور در مراکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما کارگاه آموزشی خود را با موضوعیت باورها و ارزش‌ها برگزار کند.
برایان تریسی به عنوان سخنران و مشاور در حوزه مدیریت و موفقیت مالی سازمان‌ها فعالیت می‌کند، مباحث او عمدتاً در زمینه مدیریت فروش، مدیریت مالی، مدیریت زمان است که به نوعی بحث‌های افزایش بهر‌ه‌وری، افزایش بازدهی سازمان‌های بزرگ و کوچک حتی زندگی فردی را در بر می‌گیرد، وی معتقد است که حتی این مدیریت را در زندگی شخصی هم می‌توان اعمال کرد که در نهایت منجر به افزایش پول، ثروت و خوشبختی در زندگی می‌شود!

حجت السلام و المسلمین مظاهری سیف بیان داشت: تریسی در آموزش هایش از ارائه تکنیک ها و راهکارها فراتر می رود و تغییر باورها و ارزش ها را هدف می گیرد. این موضوع دقیقا در عنوان سمینار تهران او نیز مشهود است. بر اساس آموزه های او برای ثروتمند شدن، موفقیت و رفاه در زندگی باید باورها و ارزش ها نسبت به این امور تغییر داده شود.

 

کارشناس ارشد عرفان‌های نوظهور با اشاره به اینکه در این دیدگاه پول، ثروت هدف نهایی انسان است، به طوری که در تمام تکنیک‌ها و برنامه‌های آموزش تریسی بالاترین ارزش زندگی  خوشبختی، کمال و سعادت انسان به این پول و ثروت بر می‌گردد! برای مثال برایان تریسی می‌گوید؛ شما آن سرمایه اصلی که دارید از دست می‌دهید زمان و عمر شماست، در مقابلش باید بهترین چیز را به دست آورید که پول و ثروت بیشتر است، این مبانی کاملاً هماهنگ با ارزش های نظام سرمایه داری و فرهنگ امریکایی است و در تعارض روشن و آشکار با ارزش ها و نگرش های دینی و معنوی قرار دارد.


رییس مؤسسه بهداشت معنوی با تاکید بر اینکه ممکن است در نگاه اول گفته شود که تریسی موفقیت مالی را مطرح می‌کند، ولی وقتی در لایه‌های عمیق‌تر بحث‌های تریسی وارد می‌شوید، متوجه می‌شوید، نوع آموزش‌های وی به بر این پایه استوار است که عالی‌ترین ارزش زندگی، پول است، این ایده براستی فسادآور است، اگرچه ممکن است به طور مستقیم فساد آن آشکار نباشد، اما شما جامعه‌ای را فرض کنید که مردم آن جامعه عالی‌ترین ارزش‌شان پول باشد. در این صورت سایر ارزش ها در برابر این عالی ترین ارزش مرجوح اند و جامعه به اجتماع گرگ ها تبدیل می شود.


اگر یک نگاهی به ده سال گذشته جامعه خود داشته باشیم، آیا احساس نمی‌کنید که مردم از ارزش‌های انسانی و اخلاقی دور شده¬اند و پول و مادیات برای آن‌ها مهم شده است، آیا واقعاً این مشکل به عنوان یک آسیب برای جامعه مطرح نیست؟  به راستی این تغییر نگرش از کجا آمده است؟ من نمی خواهم در تحلیل مادی گرا شدن جامعه به تقلیل گرایی دچار شوم اما بدون شک یکی از علت های این مادی شدن فرهنگ ناب و معنوی مردم ترویج این باورها و ارزش های مادی گرایانه است که در سمینارها و نشریات و کتاب هایی با موضوعات موفقیت، پولدار شدن، خوشبختی، تکنولوژی فکر و ... سیل عظیمی را در عرصه فرهنگ عمومی به راه انداخته اند.


حجت السلام و المسلمین مظاهری سیف با بیان اینکه در تغییر ارزش به سمت فرهنگ مادی غیر انسانی با تکیه بر ارزش‌های مادی‌گرایانه و سرمایه‌داری به نرمی در ایران کلید خورده است، این تغییرات فرهنگی را امثال برایان تریسی و سخن‌گویان افکار ایشان در ایران با بیان زیبایی همراه با دریافت پول‌های گزافی صورت می‌دهند، به طوری‌که در تکنولوژی فکر به صراحت گفته می شود که انسان کامل یعنی انسان غرق لذت و پول!


کارشناس ارشد عرفان‌های نوظهور با تاکید بر اینکه:حتی برایان تریسی در یکی از نوشته‌های خود وارد بحث فضیلت می‌شود، اما باز در همان چارچوب ارزش‌های سرمایه‌داری، یعنی در مورد ارزش‌های اخلاقی، معنوی و فضیلت‌ها بی‌تفاوت نیستند و این ارزش‌ها را در راستای چارچوب‌های ارزش‌های سرمایه‌داری سوق می‌دهند.
تهاجم فرهنگی فقط این نیست که فیلم غیر اخلاقی را در جامعه بین جوان‌ها پخش کنند، بلکه این تهاجم دارای سطوح مختلفی است که سطح عمیق و زیربنایی این تهاجم ترویج باورها و ارزش های بنیادین سرمایه داری و سکولاریسم و فرهنگ و سبک زندگی آمریکایی است. سنخرانانی مثل تریسی ارزش‌های مادی را خیلی شیک و با کلاس به مردم آموزش می دهند، بنابراین سمینار برایان تریسی فقط آموزش نیست، چرا که آن‌ها در اعماق ذهن ناخودآگاه افراد آموزه‌های خود را جا می‌اندازند.


رییس مؤسسه بهداشت معنوی اظهار داشت: این آموزش‌ها در واقع بردگانی را برای نظام سرمایه‌داری تربیت می‌کند، این آموزش‌ها آموزش‌هایی است که افراد را چه در سطح کارگری و مدیریتی سازمان‌ها و مؤسسات اقتصادی و حتی در سطح زندگی فردی به سمتی می‌برد که افراد را به انقیاد ارزش‌های نظام سرمایه‌داری و تمدن آمریکایی در بیاورد؛ یعنی نظام باورها و ارزش¬های بنیادین نظام لیبرال – سرمایه¬داری را کاملاً به مخاطب منتقل ‌کند که نتیجه این شود که فرد بیشتر کار کند، بیشتر تولید کند، بهتر بازاریابی کند، بهتر بفروشد و مصرف‌گرایی را در جامعه توسعه دهد. و در نهایت یک عنصر مطلوب و سازگار با نظام جهانی معاصر مبتنی بر ارزش های آمریکایی شود و هژمونی لیبرال سرمایه¬داری را بپذیرد.


حجت السلام و المسلمین مظاهری سیف بیان داشت: اینکه چنین همایشی با حضور 1700 مدیر برگزار می‌شود، برای این است که طبقه بالای جامعه به عنوان یک هنجار و الگو برای سایر طبقات دیگر مطرح هستند، در واقع طبقات مرفه جامعه، طبقات هنجار دهنده اجتماع هستند، در نتیجه سایر طبقات به تدریج به سمت همان الگوهای رفتاری پیش می‌رود.


رویکرد جدید استکبار جهانی در چند دهه اخیر این بوده است که در کنار فرستادن سربازان چکمه پوش و اسلحه به دوس سخنرانان و نویسندگانی را در حوزه موفقیت، مدیریت و تکنولوژی فکر و ... به سراسر دنیا اعزام می کند، به این ترتیب می تواند بر فکرها و ارزش های مردم دنیا مسلط شود و حتی هزینه ان را نیز از خود مردم بگیرد. این نوع هجمه فرهنگی عمیقتر، پایدارتر و بسیار مرقوم به صرفه تر از هجمه نظامی است.


رییس مؤسسه بهداشت معنوی افزود: البته هجمه نظامی و کشتار مردم نیز مکمل این پروژه است. تریسی و همه کسانی که به عنوان رهبران تکاملی و اساتید معنوی امروزه در دنیا مطرح شده اند و تبلیغات بسیار زیادی روی آنها صورت می گیرد، یک باور بنیادین دارند و آن این است که بشر در استانه یک تحول ارزشی و بینشی قرار دارد. عصر جدید آگاهی معنوی که در آن تمام ارزش های نظام سرمایه داری لباس تقدس می پوشد. در این دوره نوین انسان معنوی کسی است که غرق در پول و لذت و رفاه است. کسانی که می توانند این باورها و ارزش ها را بپذیرند، وارد عصر جدید می شوند و کسانی که نتوانند، یا باید کشته شوند یا خودکشی کنند. این دقیقا عبارتی است که برخی از این افراد روی آن تأکید دارند. حتی باربارا مارکس هوبارد به صراحت می گوید یک چهارم مردم دنیا نمی توانند با این تحول و تکامل همراه شوند و مشمول قاعده کشته شدن یا خودکشی می شوند.


به هر روی باید توجه کنیم که با یک اندیشه مادی گرای بسیار خطرناک مواجه هستیم، اگر کسی با تغییر باورها و ارزش هایی که امثال تریسی، کاترین پاندر، راندا برن، دونالد والش و سایر همفکرانشان آموزش می دهند همراه نشود، مراحل بعدی برخورد نظام سرمایه داری با این افراد و جوامع بسیار سخت طراحی شده است.

حمیدرضا مظاهری سیف

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic