اخبار جهان اسلام
تعجیل در فرج منجی عالم بشریت مهدی موعود (عج) صلوات...آیا در عرفان سرخپوستی که به آن عرفان شمن ها هم می گویند، خدا را هم قبول دارند یا ندارند؟

پاسخ:
در عرفان ساحری خدا یا وجود ندارد و یا چنان نقش ضعیفی در نظام اعتقادی این مکتب دارد که سالک کم ترین توجهی به خدا و نیروهای او و قدرت او نمی¬کند. درکتاب¬های کاستاندا به ندرت با نام «خدا» برخورد می¬کنیم و هیچ یادی از پیامبران الهی نمی¬شود وتبعا نقشی برای ادیان الهی و برنامه وحیانی اداره زندگی بشر لحاظ نمی شود.
در نگاه دون خوان خدا در حوزه تونال قرار می¬گیرد نه حوزه ناوال. حوزه تونال¬ همان بخشی از هستی است که ناشی از خیال پردازی¬های ماست و بهره¬ای از حقیقت ندارد. «خداوند بخشی از تونال ماست ـ تونال همه آن چیزهایی است که فکر می¬کنیم دنیا از آن چیزها تشکیل شده است از جمله خداوند». (قدرت سکوت ص 13) دون خوان ترجیح می¬دهد ریشه نیروهای عالم را موجودی نمادین به نام «عقاب» معرفی می¬کند اما اسمی از خدا نبرد. وی و شاگردش از این که برای خدا در تاثیر و تاثرات طبیعت سهمی قائل شوند به جد اجتناب می کنند.
علت روشن است زیرا در عرفان ساحری منجی ساحر و جادوگر است نه رسولان الهی. نمایندگان خدا جای خود را به شمن¬ها می¬دهند وجادوگر بر مسند نبوت تکیه می¬زند. مرام ساحری از این جهت به آیین شیطان گرایی بسیار شییه است چرا که در هر دو مغلوبیت نیروهای خیر به تصویر کشیده می شود و غلبه با نیروهای شر و قدرت های شیطانی است و جهان مملو از نیروهایی معرفی می شود که بدون تبعیت از اراده خداوندی ، قادر به تصرف در تارو پود هستی اند ویکته تازی این قدرت ها چنان است که گویا خدا هم به گوشه ای خزیده و به تماشای هنر نمایی این قدرت ها بسنده نموده است. کوتاه سخن آن که عرفان ساحری را باید عرفان ضد خدا دانست یا دست کم عرفان بی¬خدا.

 

حمزه شریفی دوست

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic