اخبار جهان اسلام
تعجیل در فرج منجی عالم بشریت مهدی موعود (عج) صلوات...گفتگو با دكتر عصام العماد

دکتر عصام العماد که یمنی الاصل و 39 ساله است و تحصیلات خود را در دانشگاه های عربستان گذرانده و روزی خود در زمره پیروان وهابیت بوده و امروز به عنوان یک شیعه شناس در ایران به تدریس و تالیف مشغول است ، در گفتگویی تفصیلی با خبرنگار فقه و حقوق خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) اظهار داشت : صدور فتوای تکفیری 38 نفر از علمای وهابی عربستان چیز غریب و جدیدی نیست...

دکتر عصام العماد ، شیعه شناس ، متخصص در علم رجال و حدیث و تاریخ ، مدرس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و فارغ التحصیل دانشگاه محمد ابن سعود مذاهب عربستان سعودی است . وی که خود زمانی پیرو وهابیت بوده و به مذهب تشیع گرویده است ، در گفتگوی تفصیلی به تشریح شکل گیری فرقه وهابیت و افشای ماهیت آن پرداخته است . وی با بیان اینکه مبنای فقهی وهابیون بسیار مصلحتی است ، گفت که نگاه فرقه وهابیت فقط در مورد قبور است و انفجار قبوری که در دنیا صورت می گیرد ناشی از این تفکر است .

العماد ، بزرگ ترین مشکل دنیای اسلام را حرکت وهابیت دانست و با بیان اینکه وهابیون به مقوله ای به نام « تقریب مذاهب » اصلاً اعتقادی ندارند ، پیشنهاد داد که علمای شیعه و سنی در مقابل صدور فتاوی تکفیری وهابیون بیانیه ای مشترک صادر کنند .

وی با اشاره به اینکه فتوای وهابیون ناشی از تاثیرات عناصر اسرائیلی در میان آنان است ، آن را در راستای متوقف کردن حرکت حزب الله لبنان و اخوان المسلمین دانست .

دکتر عصام العماد که یمنی الاصل و 39 ساله است و تحصیلات خود را در دانشگاه های عربستان گذرانده و روزی خود در زمره پیروان وهابیت بوده و امروز به عنوان یک شیعه شناس در ایران به تدریس و تالیف مشغول است ، در گفتگویی تفصیلی با خبرنگار فقه و حقوق خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) اظهار داشت : صدور فتوای تکفیری 38 نفر از علمای وهابی عربستان چیز غریب و جدیدی نیست ؛ چرا که وقتی ما به تاریخ وهابیت از بدو تاسیس آن نگاه می کنیم ، مشاهده می کنیم که وهابیت در بستر تکفیر به وجود آمده و بر طبق آن رشد و حرکت کرده است .

وی گفت : گمان نمی کنم هیچ مذهبی همانند وهابیت در فضای تکفیری تبلور یافته باشد و متاسفانه این گونه تندروی آنان ناشی از جهل به معنی تکفیر و خصوصیات آن است .

العماد اظهار داشت : بنده از آن زمان که به ایران آمدم مشغول تالیف کتب و نقد روش وهابیت شدم که یک نمونه از مناظراتم با یکی از مفتی های کویت صورت گرفت و آن در مجموعه کتاب « الزلزال » چاپ شده است که به فارسی نیز ترجمه شده است .

موسس فرقه وهابیت اطلاع کاملی از علوم اسلامی چون منطق و اصول و لغت نداشته است .

وی ادامه داد : شیخ محمد عبدالوهاب موسس مذهب وهابیت است و فردی است که در خانواده ی علمی رشد و در نزد پدر و برادر خود تحصیل کرده است و لیکن متاسفانه انحرافات بزرگ فکری داشته است .

معتقدم شیخ عبداالوهاب با دو مشکل بسیار بزرگ دست و پنجه نرم می کرد که البته این دو مشکل را از مطالعات مکرر کتاب وی ، کشف کرده ام . مشکل اول وی کمبود علم بوده است . او اطلاع کاملی از علوم اسلامی چون منطق و اصول و لغت و ... نداشته است .

وی گفت : شیخ محمد عبدالوهاب هرگز نتوانسته است تحصیلی کامل و جامع از علوم ، در یک دانشگاه معتبر داشته باشد و هرگز نتوانسته به شکلی ملازم نزد شخصیتی علمی تلمذ کند .

عصام العماد افزود : متاسفانه شیخ محمد عبدالوهاب قبل از اینکه تحصیلات خود را به طور کامل تکمیل کند ، عهده دار امر تبلیغ دین شد ؛ این در حالی بود که وی دارای روحیه ی تندرویی بود .

مشکل اساسی و بزرگ موسس وهابیت انحراف سلوکی نبوده بلکه مشکل فکری بوده است .

وی مشکل دوم شیخ محمد الوهاب را انحراف فکری و عقیدتی برشمرد و عنوان کرد : مشکل اساسی و بزرگ وی ، مشکل فکری بوده است که نمونه چنین مساله ای در میان خوارج در زمان امام علی (ع) وجود داشته است .

عبدالوهاب علاوه بر شیعه ، اهل تسنن معتدل را نیز مورد هجمه قرار داد .

وی اضافه کرد : از بدو ظهور شیخ محمد عبدالوهاب ما شاهد افکار خطرناکی از وی بودیم که متاسفانه وی فقط بر ضد شیعه عمل نکرد بلکه تمام اهل تسنن مخلص و معتدل را نیز مورد هجمه فتوایی خود قرار داد .

عصام العماد گفت : شیخ محمد عبدالوهاب معنای حقیقی و ضوابط اصلی تکفیر را پی نبرده بود ؛ بنابراین جمع کثیری از مسلمان شیعه و سنی را داخل در دایره شرک و تکفیر نمود و این همان خطر بزرگ است . وی هر کس که تابع افکارش نبود را ضد توحید می انگاشت .

وی ادامه داد : این شخصیت با فکر شخصی خود قواعدی را در زمینه ی توحید تدوین کرده بود و هر کسی را با این چهارچوب مخالفت یا نقد می کرد ، کافر می شمرد و بر این اساس مشاهده می کنیم بزرگان علمی عالم اسلام را رد کرده است ؛ مثلاً کتاب توحید زمخشری ، تفسیر آیات توحید امام فخررازی و امام ابوحامد غزالی ، طبرسی و عسقلانی ، ثعلبی و حتی طبری که از علمای بزرگ اهل سنت است ، در نظر شیخ محمد عبدالوهاب مصداق کتب مضله است و نویسنده آن کتاب ، کافر است .

این محقق تاریخ اسلام خاطر نشان کرد : شیخ محمد عبدالوهاب یک نوع حساسیتی در مساله توحید داشت و درصدد بود با فکر خودش این مساله را حل کند غافل از اینکه کمیتش در این زمینه لنگ بود و او با کارش نه فقط مشکل در عربستان ، بلکه در تمام جوامع اسلامی از اندلس تا ایران و پاکستان و در میان تمام فرق اعم از اشعری ، معتزله ، سلفیه و شیعه و ... ایجاد کرد .وی باعث شد جنبش های بزرگ اسلامی به چند دستگی مبدل شوند و از حرکت باز ایستد .

موسس وهابیت می خواست توحید ساختگی خویش را بر دیگران تحمیل کند .

عصام العماد تاکید کرد : بنده درصدد این نیستم که نیت شیخ محمدالوهاب را در این کار بیابم ؛ چرا که نیت ، امری درونی و فقط خداوند متعال از آن مطلع است . آنچه برای من مسلم است ، این است که شیخ با عملکردش می خواست توحید ساختگی خویش را بر دیگران تحمیل کند، بدون اینکه درک جامعی از آن داشته باشد . او به قدری تعصب داشت که در نامه های خویش به دیگران ، آنان را مشرک خطاب می کرد و می گفت ( من محمد عبدالوهاب الی المشرکین ) وی معتقد بود جان و مال و زنان مخالفش برای طرفدارانش مباح است .

وی ادامه داد : حتی شیخ سلیمان عبدالوهاب برادر شیخ محمد عبدالوهاب نیز به مقابله با اوپرداخت و روزی به او گفته بود : « تو هرگز کتاب هایی را که خوانده ای به درستی درک نکرده ای » .

وی تاکید کرد : بسیاری از مسایلی را که شیخ محمدالوهاب متعرض آن شده است ، به قدری تند است که بسیاری معتقدند : « ابن تیمیه » که او هم یکی از شخصیت های افراطی در تاریخ بوده است ، از وی معتدل تر بوده است ؛ چرا که در باب بدعت ، کثیری از امور هستند که شیخ محمد عبدالوهاب آن را داخل در شرک دانسته ، ولی « ابن تیمیه » چنین نکرده است .

دکتر عصام العماد ، فتوای تکفیری 38 تن از علمای وهابی را متاثر از فتاوای شیخ محمد عبدالوهاب عنوان و اضافه کرد : تا زمانی که راه حلی برای این معضل نیابیم ، مشکل جهان اسلام حل نخواهد شد .

بزرگ ترین مشکل دنیای اسلام حرکت وهابیت است .

وی گفت : شیخ محمد سعید رمضان لوطی که از فقهای بزرگ است ، گفته بود « حدود 200 متفکر اسلامی از سراسر جهان اجتماعی تشکیل دادیم تا مشکلات جهان اسلام را بیابیم و حل کنیم . پس از بحث به این نتیجه رسیدیم که بزرگترین مشکل که دنیای اسلام با آن دست و پنجه نرم می کند حرکت وهابیت است » اینان مشکلاتی در تمام دنیا اعم از آمریکا و فرانسه ، آلمان و چین و تمام جاهایی که در آن نفوذ کرده اند ، ایجاد نموده اند .

دکتر العماد از قول دکتر علامه یوسف قرضاوی نقل کرد : در دنیای اسلام کسی اعم از مرده و زنده وجود ندارد مگر اینکه وهابیت کتابی در لعن آن نوشته است چه شیعه باشد چه سنی ، چه زیدی و چه ...

وی خاطر نشان کرد : به عنوان مثال یک وهابی کتابی در رد سید جمال الدین اسدآبادی به نام « تحذیر الامم من کلب العجم = بر حذر داشتن امت از ... فارسی » نوشته است . یک وهابی دیگر کتابی در رد صاحب « تفسیر المنار»به نام «صواعق من النارعلی صاحب المنار:هجوم شعله های آتش بر سرصاحب کتاب «المنار»نوشته است . دیگری کتابی به نام « الکلب العالی یوسف القرضاوی : ... بزرگ یوسف قرضاوی » نوشته است .

عصام گفت : بنده قبل از شیعه شدنم نزد فردی به نام « المدخلی » درس می خواندم که نزد این شیخ قریب 100 کتاب در لعن و رد بزرگان اسلام اعم از « سید محمد قطب » ، « شیخ محمد غرالی » ، « آیت الله خویی » ، « شیخ محمد عبده » و ... وجود داشت . این در حالی است که ما در میان کتب وهابیون کتابی در رد مارکسیست ، بودائیسم ، بهائیت و تفکرات اسرائیلی و آمریکایی نمی بینیم . تمام نوشته های آنان فقط و فقط علیه مسلمانان است .

وی تاکید کرد : فتوای وهابیون ناشی از تاثیرات عناصر اسرائیلی در میان آنان است و باید توجه داشت که این فتوایی است که از قصر سعودی صادر شده است زیرا تمام علماء و مفتی های عربستان کارگزارحکومت هستند . این فتوا در جهت منافع اسرائیل و برای متوقف کردن حرکت حزب الله لبنان و حماس و اخوان المسلمین و ... صادر شده است .

عصام العماد ، ظهور وهابیون معقول در عربستان را از پدیده های مبارک یاد کرد و به خبرنگار فقه و حقوق ایسنا گفت : شیخ سلیمان العوده ، سردمدار وهابیون معقول از جمله کسانی است که شجاعت نقد شیخ محمد عبدالوهاب را یافت و او را به خطا منتسب کرد .

وی ، دلیل تحقق چنین امری را دارای ریشه ی تاریخی عنوان کرد و گفت : پس از آنکه بین « ملک فیصل » و « جمال عبدالناصر » درگیری پیش آمد ، « ملک فیصل » جهت انتقام گیری ، جمعی از علمای اهل تسنن مصر از جمله « سید محمد قطب » و « شیخ محمد غزالی » را به عربستان دعوت کرد تا آنان را بر ضد « جمال عبدالناصر » به کار گیرد ولیکن وقتی آنان وارد عربستان شدند چون از تفکرات « سید جمال الدین اسدآبادی » و « شیخ محمد عبده » تاثیر پذیرفته بودند ، تفکرات « شیخ محمد عبدالوهاب » را مورد انتقاد شدید قرار دادند .

عصام العماد گفت : وقتی اینان وارد عربستان شدند « شیخ ربیع مدخلی » و « بن باز » تعبیری کرده و گفته بودند ورود اینان به منزله ی بمبی است که موجب انفجار تفکر وهابی خواهد شد .

وی ادامه داد : « سید محمد قطب » پس از محکومیت به اقامت اجباری در عربستان مشغول تدریس شد و شاگردان معقولی چون « سلیمان العوده » را پرورش داد .

در شرایطی که امام علی (ع) و عمر بن خطاب در عربستان نقد می شدند ، کسی حق نقد عبدالوهاب را نداشت عصام العماد گفت : من به یاد دارم زمانی در دانشگاه های عربستان نقد امام علی (ع) و حتی عمر بن خطاب به راحتی صورت می گرفت ولی هیچ کس حق نقد شیخ محمد عبدالوهاب را نداشت . در این ایام با ظهور بزرگانی شجاع چون « سید محمد قطب » و « شیخ محمد غزالی » این وضعیت افول یافت .

وقتی بزرگان وهابی نتوانستند با قدرت علمی « قطب » مقابله کنند ، او را به شورش علیه ولی امر خود متهم کردند .

وی ادامه داد : وقتی بزرگان وهابی نتوانستند با قدرت علمی « سید محمد قطب » مقابله کنند ، او را متهم کردند به اینکه علیه ولی امرخود شورش کرده است که او نیز در جواب گفته بود اگر امری برای من باشد ، او « جمال عبدالناصر » است .

حرکت وهابیت در جهت اهداف انگلیس ، آمریکا و اسرائیل است .

نگاه فرقه وهابیت فقط در مورد قبور است و انفجار قبوری که در دنیا صورت می گیرد ناشی از این تفکر است .

عصام العماد ، حرکت وهابیت را در جهت اهداف انگلیس و آمریکا و اسرائیل برشمرد و گفت : این مذهب نگاهش فقط در مورد قبور است و به امور دیگر اهتمام ندارد و معتقدند زیارت قبور شرک است و به امور دیگر اهتمام قبوری که در دنیا صورت می گیرد ناشی از این تفکر است . این تا جایی بوده است که برخی از علماء گفته بودند ، گویی شیخ محمد عبدالوهاب در مقبره متولد شده و بنابراین عقده ای درونی در این مورد دارد . وهابیون چون درک درستی از معارف ندارند امور عرفی را داخل در مفهوم بدعت می دانند .

وی ، بنای قبور و اشکال مختلف مقبره را از جمله امور عرفی برشمرد و اضافه کرد : وهابیون چون درک درستی از معارف ندارند امور عرفی را داخل در مفهوم بدعت می دانند .و

به اعتقاد عبدالوهاب ، مشرکین مسلمان از مشرکین دوران پیامبر مانند ابولهب و ابوجهل بدتر و ملعون ترند .

مرض تکفیرامری است که باید نسبت به آن هوشیار بود . وی تصریح کرد : معتقدم هر جا تکفیری صورت گیرد پس از آن انفجاری در عالم رخ خواهد داد و مرض تکفیر امری است که باید نسبت به آن هوشیار بود .

این محقق و پژوهشگر تاریخ و حدیث تاکید کرد : باید مومنین کاملاً مواظب و هوشیار باشند چرا که پشیمانی پس از تحقق مشکلات سودی نخواهد داشت .

عصام العماد ابراز عقیده کرد : وهابیون هرگز در انفجار حرمین عسگریین و کربلا و نجف متوقف نخواهند شد بلکه اگر فرصت یابند ، حرم دیگر ائمه اطهار را نیز منفجر خواهند

کرد .

مبنای فقهی وهابیون بسیار مصلحتی است .

وی درعین حال خاطر نشان کرد : متاسفانه مبنای فقهی وهابیون بسیار مصلحتی است به گونه ای که اگر مصلحت خود را در ارتباط با شیعه ببینند صدها کتاب در اسلامیت شیعه می نویسند .

عصام العماد عنوان کرد : علمای عربستان وقتی دیده اند ایران به عنوان رهبر فکری دنیای اسلام شناخته شده است ، درصدد هجمه ی ایران برآمده اند و آنان وقتی انفجارات در کشور خود را دیدند به جهت تحقق چنین انفجاراتی در ایران ، با صدور فتواهای تکفیرانه افکار را به چنین سمتی هدایت می کنند .

شیعه شدنم هدیه ی آسمانی بود .

دکتر عصام العماد ، شیعه شدنش را هدیه ی آسمانی برشمرد و گفت : من در نزد « بن باز » در عربستان مشغول تحصیل بودم و با خود در این اندیشه بودم که پس از قرن ها ارادات خالصانه نسبت به امام علی و امام حسین (ع) و دیگر امامان بزرگوار ، همچنان در قلوب عده ای موج می زند و کهنه نشده است و از طرف دیگر نقدهای شدید نسبت به امام علی (ع) و امام حسین (ع) را در مجالس علمی عربستان مشاهده می کردم و می دیدم ظلم های یزید و معاویه توجیه می شود ولی به راحتی امامان شیعه نقد می شوند .

مشاهده می کردم در عربستان کتاب هایی در دفاع از یزید و ... نوشته شده و هیچ گونه انتقادی بر آنان وارد نکرده اند .

وی ادامه داد : بنده مجالسی را مشاهده می کردم که به راحتی امام علی (ع) را نقد می کنند ولی وقتی فضایل امام ـ که حتی در خود کتاب هایشان نیز هست ـ می شنوند ، قدرت تحمل ندارند . مشاهده می کردم کتاب های متنوعی در دفاع از یزید و عمر و عاص و ... نوشته شده است و هیچ گونه انتقادی بر آنان وارد نکرده اند .

دکتر عصام العماد روز یکشنبه ( یکم دیماه 1387 ) با حضور در دانشگاه تهران ، در میان جمع بزرگی از دانشجویان و استادان به افشاگری علیه فرقه وهابیت پرداخت .

منبع:راه قرآن .

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic