اخبار جهان اسلام
تعجیل در فرج منجی عالم بشریت مهدی موعود (عج) صلوات...وهابیت، خطرناک‌ترین بلا برای تفکر اسلامی است

رییس مرکز تحقیقات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: در دورانی که نیازمند نشان دادن چهره‌ای شفاف از اسلام ناب هستیم وهابیون و سلفی‌ها در صدد اسلام هراسی و اسلام ستیزی هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در گفت‌وگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به سالروز تخریب قبور ائمه بقیع (ع) اظهار داشت: وهابیت، دارای مبانی و بنیاد‌های فکری به شدت متحجر، خرافی و غیر مرتبط با دین است، البته هرچند در لباس دین فعالیت می‌کند ولی در طول تاریخ هیچ گروهی به این اندازه به تخریب دین نپرداخته است.

وی افزود: وهابیت، گرایشی شکل یافته بر اساس اندیشه‌های خشک، به شدت خشن و به دور از منطق و کاملا خود ساخته است و طبیعی است این گونه افکار در سرزمین حجاز توانست به قدرت زیادی دست یابد.

رییس مرکز تحقیقات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: تخریب قبور امامان معصوم (ع) به دست وهابیون که در طول تاریخ امر بی‌سابقه‌ای بود و فقط در زمان متوکل عباسی صورت گرفته بود، این بار در لباسی از فکر، مکتب و مذهب اسلامی به میدان آمد و در اوراق تاریخ ثبت شد.

وی گفت: وهابیت از پس این حادثه، هجوم گسترده‌ای را به مکان‌ها، مقدسات و اعتقادات دینی مسلمانان شروع کرد و راه تخریب اسلام از راه تخریب قبور امامان گذشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی بیان داشت: وهابیت امروز در جای جای ملوک اسلامی با ایجاد نگاههای غلط میان مسلمین ، مقدمات اسلام گریزی را در کشورهای مختلف اسلامی ایجاد کرده که خطرناک‌ترین بلا برای تفکر اسلامی است.

وی عنوان کرد: تخریب قبور امامان که مکانی مقدس و محلی برای کسب فیض الهی است بزرگترین آسیبی بود که بر بدنه اسلام وارد شد و باعث به وجود آمدن اختلاف و جدایی میان مسلمانان گردیده و ضربه‌های هولناکی بر وحدت اسلامی وارد کرد.

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی به رفتارهای چندگانه وهابیون اشاره و تصریح کرد: این گونه رفتار‌ها آسیب‌های زیادی به پیکره اسلام زده و فرصت‌های زیادی را از بزرگان اسلامی گرفته است و رنگ و بوی دین اسلام را در نظر جهانیان متفاوت جلوه داده است.

وی گفت: از آنجایی که اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در برخی سطوح، نقطه مشترک میان تاریخ شیعه و سنی هستند لذا اقدام وهابیون در تخریب قبور ائمه، هجوم به نقطه اصلی و مرکزی اسلام و حمله به ستون ثقل امت اسلامی بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی اظهار داشت: سیاسیون امت اسلامی باید وحدت را به عنوان خط قرمز فعالیت‌های خود بپذیرند و دیپلماسی‌ها را در چارچوب اقتدار و تقویت وحدت اسلامی شکل داده و حرکت رو به جلو و به دور از تنش و اختلاف را ادامه دهند.

وی به وظیفه علمای بزرگ امت اسلامی در مواجهه با اقدامات غیر منطقی وهابیون اشاره کرد و افزود: بسیاری از علمای اهل سنت در بحث‌ها و موضع‌گیری‌ها، اندیشه‌های وهابیت را نفی می‌کنند ولی آنچه برای مقابله با این اقدامات باید صورت گیرد بسترسازی جهت آگاهی بخشی ضد‌ وهابی در میان امت اسلامی است و ایجاد روندی منسجم، متحد و متعامل در راستای آشنایی مسلمانان با آسیب‌های رفتاری، فکری و اعتقادی وهابیون است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: امروز وهابیت از اختلاف میان مسلمانان سود می‌برد و هر کجا که اختلافی میان مذاهب اسلامی رخ دهد، وهابیت بساط نفاق را در آنجا می‌گستراند و اصولا حیات و سرنوشت وهابیت در اختلاف میان مسلمانان و خمیر‌مایه حرکت وهابی با بروز و اختلاف اسلامی شکل می‌گیرد.

وی گفت: رسانه‌های داخلی باید وحدت اسلامی را جدی بگیرند چون رسانه‌هایی که در مسیر وحدت اسلامی گام بر نمی‌دارند و بر عکس در جهت زیاد کردن شکاف و اختلاف قلم می‌زنند خواسته و ناخواسته در راستای اهداف وهابیون گام می‌نهند.

منبع:انجمن گفتگوی دینی

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات